Ortopedické balení kyčlí miminek

Preventivní vyšetření správného postavení kyčlí je jedním z povinných vyšetření, která musíte se svým miminkem podstoupit. První takové vyšetření absolvujete už v porodnici, druhé v 6 týdnech věku miminka. Kyčle miminku ortoped vyšetří hlavně proto, aby se včas odhalila vrozená dysplazie kyčelního kloubu. Ta se vyskytuje u zhruba 5 procent populace. Vývoji a kontrole kyčlí u dětí se budeme podrobněji věnovat ještě v následujících článcích.

Nejen v případě diagnózy vývojových vad kyčlí u kojenců, ale také pro vhodnou prevenci pak ortoped často doporučí tak zvané abdukční polohování. To je nutné v prvních 6 měsících života, kdy se kyčle malého miminka teprve vyvíjejí.

Pozor na preventivní "široké" balení pomocí 2 - 3 látkových plen! Nejspíš vám ho doporučí babička, možná i ortoped, vy se ale řiďte vlastním rozumem. Toto balení totiž nemusí vůbec pomoci - a vychází to z logiky. Měkké látkové pleny nejsou nemusí být dostatečnou oporou a miminko je může stlačit. Kvůli tlusté vrstvě plen má navíc miminko výrazně podloženou pánev, což může vést až k nežádoucímu zakřivení páteře. Mimo to hrozí také opruzeniny - pokožka miminka pod silnou vrstvou látek zkrátka nemůže dostatečně dýchat.

Morávkovy dětské ortopedické kalhotky tyto nežádoucí efekty eliminují - ortopedická vložka je relativně tenká a dostatečně pevná, aby držela nožičky ve správné poloze. Její použití je navíc méně náročné než aplikace trojího balení látkových plen. Kalhotky stačí jednoduše připnout přímo na jednorázové či látkové plenky nebo na dupačky. O Morávkových kalhotkách se dočtete zde.